Hamile Belirtileri İlk Hafta

Kadınlar içinde bulundukları yaşama yeni bir canlı getirebilecek mucizevi bir bedene sahiptir. Bunun başlangıç belirtilerini (hamile belirtileri ilk hafta) anne adayları merak edebilmektedir. Hamilelik testleri ya da ilerlemiş hamileliklerde bu durum kolayca anlaşılabilmekteyken hamile kalıp kalmadığını hemen öğrenmek isteyen ya da o an eczaneden hamilelik testi almak için sabredemeyenler bazı belirtilerle bu ihtimali artırabilirler veya azaltabilirler.

1 haftalık hamilelik kavramı aslında var olmayan bir kavramdır. Hamilelik 4 hafta dolduktan sonra başlar. Yani partnerinizle birlikte olduktan sonra hemen hamile kalmış olmazsınız. Bu birliktelik hamileliğin ilk günü değildir. Hamilelik hesaplanırken son regl tarihinizden itibaren başlar. Şimdi daha açıklayıcı anlatmak gerekirse 1 mayısta regl oldunuz varsayalım. 14 mayısta partnerinizle birlikte oldunuz. Bu birliktelikte döllenme gerçekleşti ve hamile kaldınız. Bu durumda 30 mayıs tarihinde 4 hafta 2 günlük hamile sayılırsınız.  Yani hamileliğinizin birinci haftası olarak kabul edilen süre sizin henüz birliktelik yaşamadığınız bir süredir. Fakat hamile belirtileri ilk hafta kavramını ele alacak olursak burada ki ifadeyi döllenme gerçekleştiyse en erken nasıl anlaşılır olarak cevaplayalım.

En Erken Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar

Regl tarihinizden 14 gün sonra yumurtlama zamanınızdır. Eğer 1 mayısta regl olduysanız 14 mayısta yumurtlarsınız. 14 mayısta birlikte olursanız hamile kalma şansınız yüksek olur. Ama tabi ki bu durum herkeste aynı değildir. Bazılarının regl döngüleri düzensiz olabilir. Bazılarının da yumurtlama zamanı farklı olabilir. Bu yüzden acaba hamile miyim sorusunu regl tarihiniz geciktikten sonra sormalısınız. Bazılarının testi regl tarihinden önce de pozitif çıkmaktadır fakat döllenme gerçekleştiyse, hamileyseniz erken test yaptıysanız negatifte çıkabilir. Doğru sonuç için regl sonrasını beklemekte fayda vardır. Fakat siz yinede sabredemiyorsanız hamile belirtileri ilk hafta için vücudunuzdaki bazı değişikliklere kulak verebilirsiniz.

Hamile belirtileri ilk hafta

Hamilelik Belirtileri ilk hafta nasıl anlaşilir

Şimdi tüm bu anlattıklarımızı bir kenara bırakalım. Eğer hamileyseniz şu ilk belirtilere sahip olabilirsiniz. Öncelikle bir kadın hamileliğini göğüs uçlarındaki değişimle fark eder. Göğüslerinin ucu sertleşir, çevresi genişler, rengi koyulaşır, sivilce gibi görünen yağ bezeleri hissedilir ya da çoğalır. Belki bunların hiçbiri olmayabilir ama her zamankinden farklı bir şeyler olur. Yani bir değişiklik hissedilir. Ayrıca göğüslerde acıma hissi oluşur. Regl zamanında olduğu gibi hassasiyet meydana gelir.

Diğer bir hamile belirtileri ilk hafta ise şudur. Karında şişkinlik, gaz hissi. Her zamankinden daha fazla gaz çıkarma.  Daha yorgun hissetme. Regl zamanında olduğu gibi duygusal değişimler.

Ayrıca burada eklemek istediğim bir nokta var. Hamileyseniz başınız döner, mideniz bulanır gibi belirtiler hamileliğin ilk haftalarında ortaya çıkmaz. Daha çok hamileliğin ilerleyen haftalarında beta hcg hormonunun vücudunuzda artış göstermesi ile ortaya çıkar.

Birde kadınlar hamile olduklarını hissedebilirler. Eğer eliniz karnınıza gidiyorsa, içinizde bir canlı hissediyorsanız bu gerçek olabilir. Ve yine şunu da söylemeden geçemeyeceğim hamileyseniz yavaş hareket etmenize gerek yoktur. İçinizde kımıldadığınızda düşecek bir şey taşımıyorsunuz. Her zamanki yaşamınıza, hareketliliğinize sadece biraz daha dikkatli olarak devam etmelisiniz.

Eğer yaşama bir canlı getirmeyi arzuluyorsanız önce ruhunuzu beslemeniz dileği ile…

Daha fazla yazı için buraya tıklayınız.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: