Portakalın Faydaları

Hepimiz bildiği ve kış mevsiminde evlerimizden eksik olmayan portakalın lezzetinin yanı sıra sağlığımız için birçok faydası var. İçerdiği C vitamini ile bağışıklığı güçlendirmesi ve vücut direncini yüksek tutarak hastalıkları önlemesi portakalın faydalarından sadece ikisi. Portakalın faydaları hakkındaki bu yazımızı okumaya devam ederek daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Vücuda Portakalın Faydaları

Portakalın faydaları arasından en çok bilinenleri; vücuttan toksinleri atarak kilo vermeye yardımcı olması, içerdiği potasyum ile kalbi koruması, içerdiği lif sayesinde sindirimi kolaylaştırması ve bağırsakları temizlemesi ve kan basıncını dengeleyerek kolesterolün düşürülmesine yardımcı olması şeklinde sıralanabilir. Elbette bunlar portakalın çiğ tüketilmesiyle ortaya çıkan faydalar. Bunların yanı sıra portakalın kurutulduktan sonra çayının demlenmesiyle de uykusuzluk sorununu gidermesi gibi farklı faydaları olabilir. Ayrıca unutmamalısınız ki portakal suyunun faydaları da neredeyse çiğ tüketilmesiyle aynıdır.

Cilde Portakalın Faydaları

Portakalın cilde faydaları ise; ciltte nem dengesini sağlaması, renk tonunu dengeleyerek cilde parlaklık ve canlılık kazandırması, gözenekleri sıkılaştırması, sivilceleri engellemesi ve sivilce lekelerinin geçmesine yardımcı olması şeklinde sıralanabilir. Bu faydalardan yararlanmak için portakalı çiğ halde yüzünüze sürmeniz veya suyuyla farklı tarifler deneyerek peeling yapmanız yeterli olur.  Tabi ki bunları yaparken hassas veya alerjenik bir cildiniz olup olmadığını ve cildinize portakalın zararları da olabileceğini göz önünde bulundurmalısınız çünkü portakalın faydaları olduğu kadar zararları da vardır.

Portakalın İçerdiği Vitaminler

100 gr çiğ portakalda; 86.75 gr su içeriği, 62 kcal enerji, 0.94 gr protein, 0.12 gr yağ, 11.75 gr karbonhidrat, 3.1 gr lif, 9.35 gr şeker, 40.0 mg kalsiyum, 0.1 mg demir, 10.0 mg magnezyum, 14.0 mg fosfor, 181.00 mg potasyum, 0.07 mg çinko, 0.50 selenyum, 53.20 mg C vitamini, 0.07 mg B1 vitamini, 0.03 mg B2 vitamini, 0.06 mg B6 vitamini, 0.1 mg E vitamini bulunur.

Turunçgillerin Faydaları

Portakal da turunçgillere ait olduğu için mandalina ve greyfurtla benzer ve farklı faydaları vardır. Mandalinanın faydaları; sindirim hastalıklarını önlemesi ve yüksek antioksidan içermesi olarak özetlenebilir. Greyfurt faydaları ise; yüksek miktarda lif ve protein içermesidir. Ayrıca greyfurt ilaç sektöründe de hammadde olarak kullanılır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: