Adıyaman Yemek Tarifleri – Mehir Buhara

Adıyaman Yemek Tarifleri

Adıyaman yerli ve yabancı turistlerin sadece tarihini ve kültürünü görmek için değil aynı zamanda yemeklerini tatmak için geldikleri bir şehirdir. Yemekleri o kadar sevilir ki Adıyaman yemek tarifleri ve Besni yemekleri, Malatya yemekleri ve Gaziantep yemekleri tariflerinden sonra en merak edilen tariflerdendir. Eğer yemekleri kendiniz yapmak isterseniz sizinle birkaç tarif paylaşacağız ama yerinde yemek isterseniz NewzET’e uğramadan dönmeyin.

Adıyaman Yemek Tarifleri

Adıyaman Yemek Tarifleri Mehir Çorbası

Adıyaman yemek tarifleri dışında çorba tarifleri de merak edilen tariflerdendir. Mehir çorbası Adıyaman çorbaları arasında en meşhurudur denilebilir. Mehir çorbasının ana malzemesi yoğurt olsa da içine eklenen nohut, patlıcan, dövülmüş buğday ve soğan gibi küçük tatlar çorbaya sadece lezzet vermiyor doyuruculuğunu da oldukça arttırıyor. Ayrıca yapımı da çok basittir. Bu çorba için ihtiyacınız olan malzemeler; yoğurt, dövülmüş buğday, nohut, nane ve tuz. Mehir çorbasını yapmak için buğday ve nohut haşladıktan sonra katı ayran kıvamına getirdiğiniz yoğurdun içine eklenir. Tuzunu da attıktan sonra kaselere bölüp üzerine nane serperek servis edilir.

Adıyaman Yemek Tarifleri Buhara Pilavı

Adıyaman yemek tarifleri arasında buhara pilavı da en çok tüketilenlerdendir çünkü Adıyaman’da pilav sadece yemeklerin yanında yenen bir yemekten çok başlı başına bir ana yemek olarak tüketiliyor. Buhara pilavını herkes farklı şekillerde yapsa da bizim tarifimize göre ihtiyacınız olan malzemeler; kuşbaşı et, pirinç, su, kuru soğan, domates, çarliston biber, havuç, tereyağı ve sıvı yağ, sarımsak ve maydanoz. Etler tavaya konduktan sonra suyunu salıp çekmesi beklenir ve ardından sıvı yağ eklenir. 10 dakika kısık ateşte pişirildikten sonra tuz ve karabiber eklenir, bir yandan da pirinç ılık su ile ıslatılır. Kullanılacak tencereye önce etler dizildikten sonra üzerine dilimlenmiş olan soğanlar ve onun üstüne de domatesler yerleştirilir, üzerine tekrar tuz, karabiber ve toz biber eklenir. Sonrasında biberler dizilir ve sarımsaklarla maydanoz da serpiştirilir. Üzerine havuç da dizildikten sonra pirinç eklenir, tekrar tuz ve baharatlar eklenir. Üzerine tereyağı ve sıvıyağ döküldükten sonra kısık ateşte 30 dakika pişirilir. Piştikten sonra bir saat demlenmeye bırakılır.

Adıyaman Yemek Tarifleri

Hangi yemeğin yanına ne iyi gider okumak için tıklayınız.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: