2021 Sigaraya zam gelecek mi? Yeni Sigara Fiyatları

2021 Sigaraya zam gelecek mi

Verilere Göre

Geçmiş yıllarda sigaraya yapılan zam öncelikle insanların sigara tüketimini azaltmasını ya da bırakmasını amaçlamaktaydı. Bunun ilk adımı olarak sigara reklamları yasaklandı. Sonra bir takım tütün kanunları devreye girdi. Tekelleştirmeler oldu. Günün sonunda rakamları, fiyatları devlet belirler oldu. İnsanlar bu yılda 2021 Sigaraya zam gelecek mi diye sordular. İyi mi oldu, kötü mü oldu diye sorarsanız hanelere tek tek bakıp kimin ekonomisi bu olaydan çok etkilendi diye düşünmek pek doğru bir davranış olmayacaktır. Çünkü insan sağlığının ön planda olduğu durumlarda para ikinci sırada gelmelidir. Bu yüzden sorumuz kimler, ne oranda sigara tüketimini azaltmıştır olmalıdır. Bunu anlamak için TUİK verilerine başvurmak doğru olacaktır. 2020 yılında yayımlanan verilere göre sigara iç satış oranlarımız 2013 yılından itibaren düzenli olarak artmaktadır. Hal böyle olunca sigara fiyatındaki artış tüketimi ne kadar azaltıyor sorusu daha belirgin bir şekilde sorulmaktadır.

2021 Sigaraya zam gelecek mi

İşe Yaradı mı?

Bağımlıların satın alma gücündeki düşüş bu alışkanlıklarını bıraktırmaya yetmiyorsa, daha dar boğazlı olmalarına sebep olmak dışında bir sonuç yaratmıyorsa, toplum bilimciler tüketimi azaltmaya yönelik ekstra politikalar geliştirebilirler. Sigaraların ambalajlarının zorunlu değişimi, üzerlerine gelen korkunç resimler, kamu spotları, ücretsiz sigara bıraktırma hattı gibi projeler artırılmalıdır. Daha yeni projeler geliştirilerek tüketicilerin sağlıkları düşünülmelidir. Hatta işi hiç o noktaya getirmeden, başlama eğiliminde olanlara yönelik birtakım projeler geliştirilmeli ve geleceğin potansiyel bağımlıları başlamamaları konusunda ikna edilmelidir. Tüm bunları söyledikten sonra 2021 sigaraya zam gelecek mi sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz.

2021 Sigaraya zam gelecek mi

Nasıl Anlıyoruz?

Yeni sigara zammı yıl sonu itibari ile sinyallerini vermektedir. Önce çok sık tükettiğimiz sigaralar raflarda azalmaktadır. Daha sonra gittiğimiz market ve bakkallarda aradığımız sigarayı bulamamaktayız. Alternatifleri ile idare edeyim derken onlarda bir bir bitmektedir ve en sonunda satışlar yok denilecek duruma gelmektedir. Zam sonrası daha fazla kar etmek isteyen aracılar bu durumun birinci sebebidir. Biz tüketicilerde bu şekilde yeni zammın kokusunu almaktayız.

2021 Sigaraya zam gelecek mi

Gelecek mi?

2021 sigayaraya zam gelecek mi? Sigaraya zam ne zaman gelecek? Hangi sigaraya zam geldi gibi sorularınızın cevaplarını buraya tıklayarak bulabilirsiniz. Son dakika sigaraya zam geldi mi sizler için en hızlı şekilde burada paylaşılacaktır. 

2021 Sigara

One thought on “2021 Sigaraya zam gelecek mi? Yeni Sigara Fiyatları

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: