DOLAR NEDEN DÜŞTÜ? Dolar Yükselir mi?

Son zamanlarda kırılgan beşli ülkelerinden olan ülkemizde ekonomik iniş çıkışlar (genelde çıkışlar) tüm halk tarafından normalleşmişti. Bu dengesizlik, kötüye giden ekonomi tüm sohbetlerimizin konusu olmuştu. Çarşıda, pazarda, arkadaş ortamında, medyada bol bol ekonomi dinledik ve okuduk. İşte böylece günler birbirini kovalarken bir şeyler oldu. Döviz düşmeye başladı. Hem de çok hızlı bir şekilde ve fazlaca… Peki dolar neden düştü?

Dolar/TL

dolar neden düştü

Aslında öyle bir anda düşmedi. Önce bir ekonomi bakanımız Berat Albayrak instagram hesabından istifa ettiğini açıkladı. Kimisi hacker saldırısı dedi, kimisi aralarında anlaşamamışlardır dedi, hükümet ve yetkililer 24 saat bir şey demedi, kendisi ise sağlık sorunları dedi; demesine ama Türkçeyi pekte doğru kullanmadan dedi. Öyle olunca ülkemizin ekonomi bakanı mı yazdı o yazıları yoksa yazılımdan azıcık anlayan bir çocuk mu, hiç kimse anlayamadı. Her neyse olaylar böyle başladı.

Dolar Yorum

dolar neden düştü

Dolar neden yükseliyor yazımı okumuşsunuzdur. Zira orada neden yükseldiğini aldığım iktisadi eğitimler sonucunda herkesin anlayabileceği basitlikte anlatmaya çalıştım. Açıkçası dolar neden düştü diye bir yazı yazacağımı hiç düşünmedim. Üretmedik, özelleştirdik, teşvik etmedik, mağdur ettik falan feşmekan… Daha da çıkar dedim içimden. Kendi içimizde kriz yaşıyoruz ama korona sebebiyle global krizde var dedim. Daha da düşmez, ne gerek var dolar neden düştü diye yazmaya dedim. Ama öyle olmadı. Hiç bir şey olmasa bile kesin bir şeyler oldu ve dolar düştü…

Dolar Neden Düşer?

dolar neden düştü

Dolara olan talep arzdan daha az olursa, üretim yaparsan, dış ticaret yaparsan, ihracat yaparsan, düşer evet. Ülke ekonomimiz iyiye gidiyorsa, satın alma gücümüz artıyorsa, paramız yabancı para karşısında değerleniyorsa düşer evet. Ama bence ekonomi bakanının istifa ettiği bir ülkede piyasa kendini güvensiz hissedeceğinden döviz artmalıydı. düşmesi bir şeylerin ters gittiğine işaret ediyor.

Dolar Yükselir mi?

dolar neden düştü

Lisede parabol konusunu az çok hatırlarsanız her tepe noktasına ulaştığımızda hızlı bir düşüş olur. Her taban noktasında ise hızlı bir artış. Tepe noktasına yaklaşırken yavaşça artar ve taban noktasına yaklaşırken yavaşça düşer. Yani kısaca demem o ki dolar çok yükselmişti ve tepe noktasını gördüğünde hızlıca düşmeye başladı. Şimdi yavaşlayarak düşmeye devam ediyor. Taban noktasına yaklaştıkça yavaşlayarak düşecek ve sonra sert bir artış olacak. Çünkü döviz gördüğü rakamı bir daha asla unutmaz. Bu parabol mantığı günlük piyasa hareketleri için geçerli olmasa da uzun vadede hep bu şekilde işlemiştir. Bu yüzden dolar neden düştü sorusunun cevabını ne bu yazı da bulabilirsiniz ne de bu ülkede ama dolar yükselir mi sorusunun cevabı EVET.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: