İmaj Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

imaj nedir

Hepimiz farklı iş kollarında çalışmakta, hizmet vermekteyiz. Hatta söz başlamadan şunu söylemekte fayda var. Her birimiz toplumda üretici,tüketici ve devlet olarak rol almakta, bulunmaktayız. Giderek kalabalıklaşan bu evrende ve piyasada artık insanların ilgi, beklenti ve ihtiyaçları değişmektedir. İşte bu değişimlere ve ağırlaşan şartlara uyum sağlamak isteyen işletmeler hedef kitleleri ile sağlıklı bir iletişim içinde olmalıdırlar. İnsanların dikkatini çekebilmek için olumlu ve sürdürülebilir imajları bulunmalıdır. Öncelikle biz bu yazımızda sizlere imaj nedir onu anlatmaya çalışacağız. Daha sonra imaj çeşitlerini tanımlayacağız.

imaj nedir

Neden imaja ihtiyaç duyarız?

İmaj dediğimiz zaman ister olumlu ister olumsuz algılansın, günümüzde farketmesekte yaşamımızın bir parçası olmuştur. Kuruluşlar hangi faaliyet alanında çalışıyor olursa olsun bulundukları konumu korumak ya da daha iyi bir konuma yükselmek için olumlu imaj yaratmak zorundadırlar.

imaj nedir

İmaj Nedir?

İmaj, insanların bir nesne, bir işletme ya da bir kişi hakkındaki düşünceleridir. Çeşitli gözlem, deneyim ve süreçler sonucu oluşur. Olumlu veya olumsuz olabilir.

imaj çeşitleri

Konuya Geçmeden

İfadeler derinleşmeden önce şunu söylemekte fayda vardır. İmaj oluşturulabilir, oluşturulmuş imaj değiştirilebilir. Günümüz Türkiye’si köhneleşmiş, yıkılmış, adı “Hasta Adam” olarak çıkmış bir milletin imajının Atamız sayesinde kahramanlık destanları ile ve savaş sonrası aydınlık bir Türkiye ile adeta destanın yazıldığı bir değişim mücadelesine örnektir. Bu yüzden her ne noktada olunursa olunsun imaj için geç sayılmaz.

İmaj Çeşitleri

Artık iletişim çağında yaşamaktayız. İmajın öneminin giderek arttığını hepimiz farkındayız. Kullandığımız sosyal medya bile en iyi hallerimizden oluşan fotograflarımızla dolmuş durumdadır. Hepimiz daha iyi bir imaj yaratmak, toplum tarafından daha fazla beğenilmek hatta olduğumuzdan daha iyi görünmek için çalışıyoruz. Bunların hepsi imajın neden önemli olduğunu kanıtlamaktadır.

Kişisel İmaj Nedir?

Senin, benim, onun, bunun yani hepimizin oluşturuğu bireysel imajlara kişisel imaj denilmektedir. Biriyle ilk kez karşılaşıldığında hissedilenlerdir. Bununla birlikte birde öz-imaj vardır. Öz-imaj ise kendimizi nasıl gördüğümüzdür. Mevcut öz saygı düzeyimizin bir yansımasıdır. Örneğin aynada kendini aslan olarak gören kedinin öz imajı yüksektir. Birde algılanan imaj vardır. Algılanan imaj da çevremizin bizi nasıl gördüğüdür. Onlarda bıraktığımız izlenimdir. Örneğin bazıları kendilerini çok överler ama bir türlü karşısındakini övgülerinin sahibi olduğuna ikna edemezler. İşte bu tam olarak karşıdaki tarafından algılandığı imaj ile ilgilidir. Son olarakta istenen imajı açıklayacak olursak, kendimizi başkalarına işimiz gereği yansıtmak durumunda olduğumuz imajdır.

Kişisel İmajın Önemi

İnsanlar size baktıklarında ilk görünümüze dikkat ederler. Kıyafetinize, aksesuarlarınıza, duruşunuza, güzelliğinize ya da yakışıklılığınıza. Bu ilk izlenim bir kaç dakikada algılanan değerinizdir. Mükemmel olabilirsiniz. Harika eğitimler almış, yüksek yeteneklere sahip, çok başarılı birisinizdir. Ancak bu özelliklerinizi etkin bir biçimde sunmuyorsanız anlaşılmanız pekte kolay olmayabilir. İşte kendinizi tanıtacağınız bu araç kişisel imajdır. Bilgilerinizi, fikirlerinizi, duygularınızı bir başkasına aktarma süreciniz iletişim becerinizdir. Becerilerinizin istediğiniz gibi olması için doğru bir kişisel imaj yaratmanız önemlidir.

Ürün İmajı Nedir?

Ürünlerin sahip olduğu imajdır. Kullanıcı deneyimine dayanır. Özellikle piyasaya yeni girecek olan ürünlerin imajını yaratmada büyük rol oynar. Ürün tanıtıcıları mutlaka ürün imajından faydalanmalıdırlar. Ürünün ambalajının rengi, tasarımı, kullanılan malzemesi kullanıcı üzerinde oldukça etkilidir. Örneğin nestle piyasaya %60 kakaolu çikolatasını sürerken ürünlerinin ambalajını kalın bir kağıda çevirmiştir. Kağıdın dokusu ve %60 kakao ibaresi tüketiciler tarafından oldukça sevilmiş olacak ki diğer rakipleride bu stratejiyi taklit etmişlerdir.

Beyaz temizliği, kırmızı enerjiyi, metal sağlamlığı , plastik hafifliği, cam sağlığı çağrıştırdığı için üreticiler piyasaya sunmak istedikleri ürünle ilişkili olarak bu ambalajlardan faydalanmakta ve tüketicileri bu yollarla etkilemktedir. Ya da bir çok deterjan üreticisi büyük boy deterjanlarda artık fiyat indirimi yapmadan satış yapabilmektedir. Çünkü insanlar daha çok aldıklarında daha ucuza alacakları düşüncesini benimsemiştir.

Ayna imajı Nedir?

İşletmenin kendisini nasıl gördüğünü ifade eder. Örgütler genellikle kendilerini olduklarından iyi görürüler. Bu yüzden gerçeği yansıtmaz.

Şemsiye İmaj Nedir?

Bir kurumun tüm markalarının üzerindeki üst imajıdır. Koç Holding bünyesinde bir çok markayı bulundurmaktadır. Maret, Sek, Pastavilla gibi markalar Koç’un şemsiyesinin altındadır. Mega marka stratejisi açısından önemlidir.

Yabancı İmaj Nedir?

Ayna imajın tersi olarak düşünülebilir. Başkalarının işletmeyi nasıl algıladığıdır. Eğer güçlü bir markadan söz ediliyorsa ayna ve yabancı imaj arasında fark yoktur denilebilir.

Transfer İmaj Nedir?

İmaj transferi, işletmenin veya işletme tarafından üretilmiş bir mal ya da hizmetin sahip olduğu olumlu imajın aynı işletme tarafından üretilmiş olan başka bir ürün ya da hizmete transfer edilmesidir. Örneğin vinç üreticisi olan işletmenin kışlık bot üreterek dayanıklı imajını ürünleri arasında aktarımıdır. İmaj transferi dört farklı biçimde açıklanabilir. Temel hedefi, piyasaya yeni girecek olan ürünlerin işini kolaylaştırmaktır. Ürünün başarısızlık riskini minimize etmek temel amacıdır

Mevcut imajın başka bir ürüne transferi

Birbiriyle ilgisi olmayan alanlardaki transferi ifade eder. Örneğin bir spor olan Polo’nun Ralf Lauren’in bir parfümüne isim olması aralarında ilişki olmamasına rağmen sporun yaşam deneyimlerinin ürüne aktarılmaya çalışılması olarak karşımıza çıkar.

Sonradan gelen bir ürüne imaj transferi

Bir markanın daha önce oluşturmuş olduğu iyi niyetin gelecek ürünlerde tüketiciye yansıtılmaya çalışılması durumudur. Doğan araba markası Doğan SL, Doğan SLX yeni ürünlerini geliştirerek piyasaya sunmuştur. Çünkü Doğan tüketicilerin yeni ürünü kabullenmeye hazır olduğunu bilmektedir.

Farklı ürün sınıfları arasında imaj transferi

Farklı ürünlerin marka aracılığı ile imaj transferini ifade eder. Porsche’nin gözlük ve arabası buna örnektir.

Ürün etkileşim Zinciri

Aynı markanın çeşitli ürünler çıkarmasıdır. Örneğin Muzlu süt, kakaolu süt, çilekli süt gibi.

Mevcut İmaj

Şuanki durumu ifade eder. Şahsın veya işletmenin tam şuan fotografı çekilse alınacak görüntüdür. Muhasebenin bilançosu gibidir. Değişebilir zamanla fakat tam olarak şuanı ifade etmektedir.

İstenen İmaj

İşletmelerin ya da bireylerin ulaşmayı amaçladığı imajdır. Mevcut imajdan farklıdır. Önce durum analizi yapılmalı sonra hedefler belirlenerek doğru planlama ile ulaşılmaya çalışılmalıdır.

imaj çeşitleri

Pozitif İmaj

Güçlü markaların çevreye yansıyan imajıdır. İnsanlar tarafından bilinir, sempati uyandırır. Halkın deneyimi sonucu oluşur. Pozitif imajı yaratmak kadar devlamlılığını sağlamakta çok önemlidir. Kişiler içinde aynısı geçerlidir. Birey başlangıçta çevresine iyi bir imaj yaratmış olabilir. Devamlılığını sağlamakta aynı şekilde önemlidir.

Negatif İmaj

Bireyin ya da kurumun başkalarının zihninde yarattığı olumsuz duygulardır. Sizi temsil eden satış görevlisi, sizden kötü bahseden bir arkadaşınız, kötü ve pis giyinmeniz, patavatsızlık yapmanız bu duruma sebep olabilir. Pozitif imaja dönüştürülebilir ama zaman alır.

Bu yazıyı İngilizce okumak için buraya tıklayınız.

3 thoughts on “İmaj Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: