2020 Black Friday Hangi Gün? Kasım Black Friday

2020 black friday

2020 Black Friday Ne zaman?

Önümüzdeki ilk Black Friday 27 Kasım 2020 tarihindedir. Geçen yıl ise 29 Kasım’daydı. Peki neden her yıl başka bir tarihte? Black Friday ne demektir? Neden Black?  Black Friday ifadesi ilk ne zaman kullanılmaya başlandı? Black Friday ölümleri ve indirimler hakkında daha fazla bilgi için okuyunuz.

Öncelikle şunu söyleyerek başlayabiliriz. Şükran günü sonrası ilk Cuma Black Friday olarak bilinmektedir. Çok uzun yıllardır bu şekilde kutlanmaktadır.  Ciddi indirimlerin yapıldığı bu gün de piyasada epey bir hareketlilik sağlanmaktadır.  Tüketiciler satın almak istedikleri ürün için önceden planlar yapmaktadır.

2020 black friday

Şükran Günü Nedir ve Ne Zamandır?

ABD ve Kanada’da kutlanan ulusal bir bayramdır. Geçmiş yılın tüm nimetlerine şükrettikleri bu bayram her iki ülkede farklı tarihlerde kutlanılmaktadır. Enlem farkı sebebiyle hasat tarihleride farklı olan bu ülkeler mahsullerini farklı zamanlarda almaktadır. Kanada ekim ayında ABD ise kasım ayında bu günü kutlamaktadır. Bu yüzden şükran günü Kanada’da Ekim ayının ikinci pazartesi günü, ABD’de ise Kasım ayının dördüncü perşembesi olarak bilinmektedir. Black Friday ise ABD’deki şükran gününden sonraki ilk cumadır. Bu yıl ABD’de Şükran Günü 26 Kasım Perşembe olduğundan, Black Friday 27 Kasım Cuma günüdür.

2020 black friday

Black Friday Ne Demektir?

Türkçeye direk çevrildiğinde Kara Cuma olarak çevrilmektedir fakat Cuma Türkler için kutsal olduğundan “kara” kelimesini kullanmak istememektedirler. Bu yüzden Türkiye de Efsane Cuma, Şahane Cuma, Siyah Cuma’da denilmektedir. Türkiye’deki çevirisini bir kenara bırakalım zira bu düşman ülkelerin mübarek cumayı karalamasından çok daha başka bir şeydir. Asıl konuya gelecek olursan dünya da neden kara cuma denilmektedir?

Black friday 2020

Neden Black?

Bununla ilgili birçok düşünce vardır. Bunlardan birisi 18 Kasım 1910 tarihinde İngiltere de kadınlar oy hakkı için protesto yaparken polisin orantısız gücüne maruz kalmıştır. İngiltere’nin bu kara lekesinden dolayı Kara Cuma denilmektedir.  Bir diğer düşünce ise muhasebe de kırmızı zararı siyah karı göstermektedir. Alışveriş yapanlar için, karlı anlamından ötürü kara cuma denilmektedir. Bir diğer düşüncede Şükran Günü sonrası elde kalan ürünleri indirimli vermek için iş yerleri daha gün ağarmadan açılmaktadır. Karanlık gitmeden satışlara başlandığı için Kara Cuma denilmektedir. Buna benzer birçok düşünce vardır ve hiçbirinin kesinliği ispatlanmamıştır.

Black friday 2020

Black Friday ilk ne zaman kullanılmaya başlandı?

Black Friday ifadesi ilk kez 1961 yılında Amerika’da yerel bir gazetede kullanıldı. Mağazalar ortak indirim günü kararını yerel gazete vasıtasıyla halka duyurdu. Daha sonra bu bir gelenek haline geldi. Böylece bu alışveriş çılgınlığı büyüyerek tüm dünyaya yayıldı.

Black friday 2020

Black Friday Ölümleri

İndirimli alışveriş fırsatlarından yararlanmak isteyen tüketiciler mağazalarda kaos ortamı yaratarak olarak ölüm ve yaralanmalara neden olmuştur. Bugüne kadar 12 kişi hayatını kaybetmiş, 117 kişi yaralanmıştır. Black Friday ölüm ve yaralanmaları için bir web sitesi bile açılmıştır. Buraya tıklayarak web sitesine gidebilirsiniz.

Black Friday İndirimleri

Bazı mağazalar %90’a varan çılgın indirimler uygularken bazıları da var olan fiyata ekleme yapıp indirim etiketi takabilmektedir. Bu yüzden almayı planladığınız ürünü önceden takip etmenizde yarar vardır. Ayrıca dijitalleşen dünyayı ve Konorona Virüsüde hesaba katarsak bu yıl Black Friday’in online bazda daha çok kendini göstereceğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte Black Friday ekonomide hareketliliği yalnızca yılda bir kez kutlanan cuma günü ile sağlamamıştır. Benzerlerinin de çıkmasıyla, yani piyasada lideri izleme stratejisinin uygulanmasına sebep olmasıyla da sağlamıştır. (Lideri izleme stratejisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.) Kimi firmalar cuma gününü pazartesiye kadar uzatırken kimileri mor çarşamba, siber pazartesi gibi benzer şekilde günler üzerinden indirim yaparak bir akım yaratmıştır. Kısacası bunların tamamı pazarda hareketlilik sağlamıştır. Zaten hepsinin de amacı budur…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: