Göçmen

İnsanlar neden göç ederler? Hatta soruyu biraz değiştirelim… Hayvanlar neden göç ederler. Şimdi hemen cevaplanabilir bir soru oldu değil mi? Hayvanlar bunu yaşamda kalmak için yaparlar. İşte inşalar da tıpkı onlar gibi, tüm sebeplerin -yaşam olgusunda- birleştiği nedenlerden ötürü göç ederler. Savaş, ekonomi, doğal afet, din, siyaset, kültür, sosyoloji ve daha bir sürü faktör onları yurtlarından edebilir. Her ne sebepten olursa olsun yaşam alanını değiştirmiş olan bu kişiler bu yazının konusunu oluşturmaktadır.

Göçmen nedir? Kime Denir?

Aslında göçmenlik kavramı mülteci ve sığınması kavramları ile karıştırılmaktadır. Göçmen bir diğer adıyla muhacir, herhangi bir sebeple, kendi vatandaşı olduğu ülke dışında bir ülkede, belli bir süreden fazla yaşayan insana denilmektedir. Mültecilik ise zorunlu göçtür. Hayati tehlike, zulüm, baskı gibi sebeplerden dolayı başka bir ülkeye göç etmek zorunda kalma durumuna denir. Kişi başka ülkeye sığınır ve yaşamak için yardım talep eder. İşte bu insanların yardım talep ettikten sonra, mülteci statüsüne gelinceye kadar geçirdikleri süreye de sığınmacı denir. Bu kavramlar birbirlerinden bu şekilde ayrılmaktadır.

Transit göçmen nedir?

Göçmenlerin yerleşme hedefi olan ülkeye gitmek için bulundukları ülkeye denir. Transit göçte, göçmenler geçici olarak başka bir ülke kullanırlar. Türkiye de transit göçe konu olan ülkeler arasındadır.

İçe göç ve dışa göç nedir?

Göçmenlerin ülkelerini bırakıp başka bir ülkeye yerleşmesiyle ortaya çıkan bu kavramlar şu şekilde tanımlanabilir. İçe göç başka bir ülkeden göç almak durumudur. Örneğin Almanya’ya Türkler yerleştiğinde Almanya için içe göç yapılmış olur. Tabi bu durumda Türkiye için de dışa göç yapılmış olur.

Düzensiz göçmen nedir?

Kişinin ya da topluluğun bir ülkeye yasadışı olarak giriş yapıp bu şekilde kalması ya da yasal yollarla girip, süresi bittiğinde ülkeden çıkış yapmaması durumuna denir. Yani düzensiz göçmenlerin o ülkelerde kalmak için yasal hakkı yoktur.

Döngüsel göçmen nedir?

Dairesel göçte denilmektedir. İlgili ülkenin iş gücü ihtiyacından kaynaklanan mevsimsel göçleri ifade etmektedir. Geçici ya da kalıcı olabilir.

Türkiye’deki Göçmenler

Ülkemiz birçok ülkeden göç almıştır. Sayılabilir çoğunlukta olan 22 farklı ülkenin göçmen vatandaşı Türkiye de halen yaşamlarını sürdürmektedir. Çoğunluğunun Suriyelilerin oluşturduğu bu göçmenler Birleşmiş Milletler’in 2019 raporuna göre mülteciler ile birlikte 5 milyon 679 bin kişiden oluşmaktadır. Yani Türkiye’deki insanların %6’sı göçmen ya da mültecilerden oluşmaktadır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: