İnsanlara Güvenme

İnsanlara güvenme durumu hepimizin zaman zaman kafasını kurcalayan bir konu olmuştur. Sosyal yaşam, insanların temel ihtiyaçlarındandır. İhtiyacını karşılamak isteyen insan bu süreçte birtakım sorunlar yaşayabilmektedir. Bazı insan ilişkileri güvensiz hissettirebilmektedir. Kimi kişiler bu duyguyla baş edebilirken, kimileri de gece uykusunu tırmalayacak bir sancı hissedebilmektedir. İşte bu yazı insanlara güvenme konusunda gece kendiyle kavga edenler için yazılmıştır.

İnsanlara güvenmek şart mı

Güven yüzünden yıpranmış insanlar; bunun bir sosyal ihtiyaç olmadığına, insanlarla iletişim kurmadan da yaşanabileceğine, tek başlarına daha kaliteli zaman geçireceğine inanmak isteyebilirler. Ama bu kesinlikle doğru değildir. Hiçbir şey yalnızlık kadar acı vermez. İnsan davranışlarının köklerini oluşturan atalarımızın o çok eski zamandaki davranışlarını incelediğimiz de toplu halde yaşadıklarını bilmekteyiz. O dönemde tek başına yaşamak isteyen canlılar hayata tutunamayıp ölmüşlerdir. Sürüden ayrılanı kurdun kapması da bununla ilişkilidir. Bu yüzden içgüdesel olarakta insan yalnızlaştıkça ruhunu öldürüp kötü hissetmektedir.

Geçmişin izleri

Bazen de insanlar geçmiş deneyimleri ile şimdiki durumunu ilişkilendirip güven duyma konusunda ön yargılı olabilmektedir. Kendilerini fark etmeden korumaya almaya çalışan insanlar benzer durumlarda güvensizlik gösterebilmektedir. Fakat bununla birlikte insanların yeni tanıdıkları birine önceden tanıdıklarına göre daha çabuk güven duyduğu da bilinmektedir. Çünkü yeni tanıdıkları kişi onları daha önce hiç aldatmamıştır. Deneyimler ne doğrultuda olursa olsun kişi yeniden güvenme konusunda kendini ikna etmeli ve bunun yaşamın bir unsuru olduğunu bilmelidir.

Yeniden insanlara nasıl güveniriz?

Tam yeniden insalara güvenme konusuna değinmişken şunu söylemek çok yerinde olur. Kişi karşısındakine güvenirken bunu optimal düzeyde yapmalıdır. Bazen olması gerektiğinden fazla güvenmek tehlikeli olabileceği gibi bazen de olması gerekenden az güvenmek kırıcı olabilir. Optimal davranıp doğru sonuçları elde etmek için kişiyi doğru seçmek gerekir. Birbirine güven duyan toplumlar arasına karışmak, ilişkilerde karşılığını kararında beklemek gerekir. Her zaman güven duygusunun şart olduğunu bilmeli yeniden içimizde yeşertmeliyiz. 

Peki güvenilir insanı nasıl seçeriz?

Eğer karşınızdaki kişi başkasının hayatı ile ilgili detayları size rahatlıkla anlatıyorsa, sizinkini de başkasına anlatması muhtemeldir. Bu kişilerle yapılan özel paylaşımlar minimum düzeyde olmalıdır. Yine karşınızdaki kişiye güvenmek için onu kendiniz hakkında minik detaylar vererek gözlemleyebilirsiniz. Anlattıklarınızı başkalarıyla paylaşmadığını hissediyorsanız güvenin karşılıklı temellerini atabilirsiniz. Aslında güvenilir insanı seçerken birazda hislerimizden faydalanmalıyız. İnsanlar birbirlerinin yansıması oldukları için analitik çalışan beyinleriyle güvensizlik durumunu hemen saptayabilirler.

Başkasına güvenmenin yolu kendinden geçer

Kişinin insanlara güvenme konusundaki korkusu kişinin kendisiyle ilgili olabilir. Yapılan araştırmalar özgüveni yüksek kişilerin başkalarına güvenmede zorlanmadıklarını göstermiştir. Bu durumda özgüvensiz kişiler başkalarına güvenirken kendinden ve ihanetle başa çıkmaktan korkmaktadır. Eğer böyle bir durum içindeyseniz öncelikle sabırlı olmanız gerekmektedir. Kendinize yeniden güvenmek için alan ve zaman tanıyın. Hayattaki hatalarınızı, insanlara güvenme konusundaki deneyimlerinizi birer armağan olarak görün. Bu deneyimin karşılıklı ilişki sonucu yaşandığını bilin ve hatalarınızdan ders çıkarın. Bununla birlikte aslında sadece güvenin anahtarı değil insan psikolojisinin anahtarı olan, kendinizi gerçekten affetme eylemini gerçekleştirin. Başkaları tüm bunları başarıyor ve insan ilişkilerinde iyi olabiliyordur ama unutmayın siz bunun için yeniden adım atıyorsunuz. Kendinizi kıyaslamayın ve küçük adımlarınız, başarılarınız için kendinizi kutlayın.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: