Okul öncesi öğretmenliği

Eğitim şüphesiz ki insan yaşamının her döneminde ihtiyaç duyulan, aranan bir kriterdir. İnsan doğduğu andan itibaren ölene kadar her gün yeni öğrenimler edinir. İnsan yaşamında kişiliğin temelleri 0-6 yaş döneminde ortaya konulur. Bu bilgiden hareketle okul öncesi (0-6 yaş gruplarında) dönemini verimli ve etkili geçirerek kişilik gelişimine katkıda bulunmak çok önemlidir. Okul öncesi öğretmeninin toplumda bilinenin aksine, çalışma yaş alanı yalnızca 5-6 yaş grubu değildir. Okul öncesi, okuldan önceki tüm süreci kapsar ve 0-6 yaş gruplarına da öğretmenlik yapar. Okul öncesi öğretmeni; bu yaş aralığındaki bireyleri birçok konuda eğitmektedir. Bunlar:

  • Doğum öncesi dönem
  • İleriki yaşlarda gerçekleştireceği davranışlar
  • Zihinsel süreçler
  • Psikolojik sağlık
  • Aile ve sosyal ilişkiler
  • Beslenme düzeni
  • Sağlık

Çocuklardaki eğitim ihtiyacını kimi zaman evde, kimi zamanda okulda tamamlamak mümkündür. Çocuklar 5-6 yaşlarına geldiğinde çoğunlukla ana sınıflarına gönderilirler. Toplumun bir kısmı ana sınıflarının çocukları oyalamada bir araç olduğunu düşünür. Hatta yalnızca bir şeyleri kesip biçip, yapıştırarak mini aktiviteler gerçekleştirdiği, oyunlar oynadığını zanneder. Oysa bu düşünce çok yanlıştır. Elbette kesip biçme dediğimiz psikomotor becerilerde çocuk açısından çok önemlidir. Ama okul öncesinin asıl amacı çocukları bir birey olarak görüp, sorumluluk kazanacağı bir şekilde yetiştirmektir. Onları ilköğretime hazır hale getirmek, sosyal becerilerini geliştirmek, temizlik becerileri kazandırmak, dil becerilerine destek olmak, bilişsel ve duyusal becerilerine katkıda bulunmak öğretmenlerimizin temel meslek görevleridir.

Okul Öncesi Öğretmeni Adayı Hangi Vasıflara Sahip Olmalıdır?

Okul öncesi öğretmeni olmanız için gerekli olan en önemli şey elbette ki çocuk sevgisidir. Onlara saygı duymamız, onları dinleyip anlamamız çok önemlidir. Çocukları seviyorum diyorsanız bu meslek tam da size göre!

Okul Öncesi Öğretmeni Olmak için Ne Yapmak Gerekir? Çalışma Alanları Nereler?

 Okul öncesi öğretmeni olmak için öncelikle üniversitelerin eğitim fakültelerinde bulun 4 yıllık okul öncesi öğretmenliği lisans eğitiminden mezun olmanız gerekiyor. MEB’de çalışmak istiyorsanız KPSS sınavına girip istenilen düzeyde puan almanız gerekiyor. Hem devlet sektöründe de hem de özel sektör de iş bulabilirsiniz. Bu tamamen kişisel tercihlerinize kalmış bir şey. Yarının aydınlık, parlak bir geleceği olan çocuklarımızın, doğru bir eğitim sürecinden geçerek, iyi birer birey olarak yetişmesini sağlayan bu programda eğer çalışmak isterseniz mutlaka bu bölümü tavsiye ederiz. Çünkü çocuklar bu dünyanın bize bağışladığı en değerli hazinelerdir. Onları eğitmek ise bizler için bir lütuf, en büyük şanstır.

Öğretmenimiz Zehra Hanıma vermiş olduğu bilgilerden dolayı teşekkür ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: