Berat Albayrak Kimdir?


1 Ocak 1978 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Asıl memleketi Trabzon Dernekpazarı’dır. Liseyi Özel Fatih Kolejinde Üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi’nde okumuştur. İngilizce İşletme bölümü mezunu olan Albayrak meslek hayatına 1996 yılında Çalık Grubu ile başlamıştır. Yurtiçi ve yurt dışındaki şirketlerde çeşitli görevlerde çalışmıştır. 2002 yılında Amerika’da çalışmaya devam eden Albayrak İşletme yönetimi yüksek lisansını da orada yapmıştır.

2006 yılında tekrar Türkiye’ye dönerek Çalık Holding’in Mali işler Genel Müdürü Yardımcısı olmuştur. İzleyen yılda ise Genel Müdürlüğe atanarak görevine devam etmiştir. Bu sırada Finans ve Bankacılık bilim dalında doktora yapmıştır. Tez konusu yenilenebilir enerji kaynaklarıdır. 2013 yılında çalışmakta olduğu özel sektörden ayrılmıştır. Sabah gazetesinde köşe yazarlığına başlamıştır. Marmara Üniversitesi’nde bankacılık ve finansman alanında dersler vermiştir. Bununla birlikte birçok sivil toplum kuruluşunda çeşitli görevler üstlenmiştir.

Sonraki yıllarda İstanbul Milletvekili olarak meclise girmiştir ve Enerji Bakanı olarak görev yapmıştır. Bakanlığı döneminde ise Türkiye’nin orta ve uzun vadeli enerji politikalarından oluşan Milli Enerji ve Maden Stratejisi Belgesi hazırlamıştır. Bu kapsamda doğalgaz arz güvenliği için Türkiye’nin ilk sıvılaştırılmış doğalgaz depolama ve gazlaştırma ünitesi projesini gerçekleştirmiştir. Ayrıca dünyanın en büyük güneş ve rüzgar enerjisi santralleri projesi gerçekleştirilmiştir.

Türkiye’nin ilk yerli ve milli sondaj gemisi hizmete alınmıştır. 1 milyon metrekare sondaj hamlesi yapmıştır. Sonraki yıllarda Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin ilk Hazine ve Maliye Bakanı olmuştur. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı ile evlidir ve 3 çocuk babasıdır.

One thought on “Berat Albayrak Kimdir?

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: