Azerbaycan Ermenistan Arasında Ne Oldu?

Azerbaycan Ordusu’na ait SİHA’lar, bu sabah Ermenistan’a ait askeri araç ve mevzileri vurdu.

10 Ermenistan Askeri Öldürüldü

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev ve Azerbaycan Savunma Bakanlığı sözcüsü Anar Eyvazov 10 Ermenistan askerinin öldürüldüğünü açıkladı. Hacıyev “Silahlı kuvvetlerimizin başarısı bizi sevindiriyor, işgal altındaki bazı yerler kurtarıldı.” dedi. Azerbeycan Ordusu Ermenistan işgali altında olan bölgelerde stratejik tepelerin alınması için harekatını devam ettiriyor.

Ne olmuştu?

Ermenistan Azerbaycan’a saldırı düzenleyerek bir çok sivilin ölümüne sebep olmuştu. Sabah saat 06.00 sularında Ermenistan büyük bir saldırı düzenleyerek sınıra yakın bölgede insanlarında yaşıyor olduğu alanlara ateş açtı. Sivil halktan ölenler ve yaralananlar oldu. Bir çok bina kullanılamaz hale geldi.

Saldırıda en çok etkilenen bölgeler

. Tartar bölgesindeki Kapanlı Köyü
. Ağdam bölgesindeki Orta Garvand
. Fuzili’nin Alhanlı, Şükürbeyli, Cebrayıl Köyleri

Azerbaycan karşılık verdi

Azerbaycan ordusu yapılan saldırıya karşılık vererek askerlerini ve askeri araçlarını bölgeye yönlendirdi. Azerbeycan’a ait bir helikopter düşürüldü ve askerlerin sağlık durumunun iyi olduğu yönünde açıklama geldi.

Ermenistan Seferberlik İlan Etti

Ermenistanda sıkı yönetim ilan edildi. Başbakan Paşinyan topyekün seferberlik kararını duyurdu.

Azerbeycan Seferberlik İlan Etti


Azerbeycan ordusu topyekün seferberliğe ihtiyaç olmadığını, Azeri ordusunun asker sayısının yeterli olduğunu söylemişti. Azerbeycan meclisi ülkede seferberlik ilan etti ve savaş hali pozisyonuna geçti. Bu karar cephe hattı ve riskli bölgeleri kapsamaktadır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: