Bilinçaltı Rahatlama Müziği

  Müzik, stresimizi azaltmak ve fiziksel ağrılarımızı hafifletmek için serotonin hormonu üretir. Serotonin insana mutluluk ve zindelik hissi verir. Bu hormonun eksikliğinde depresif ruh hali görülür. Bu hormonu beslemek için kanıtlanmış en mucizevi yöntemlerden birisi bilinçaltına hitap eden müzikler dinlemektir. Müziğin beynimize önemli derecede etkisi vardır. Amerika da yayınlanan müzikoloji dergisinde rahatlatıcı müziğin bilişsel, duyusal, nörobiyolojik duyulara yararı hakkında teorik çalışmalar paylaşılmıştır.

   Bilinçaltı rahatlama müziği kalp hızını hafifletir solunum ve beyin aktivitesinin işleyişini artırır. Buna bağlı olarak stresi azaltır. Doğanın sesini dinlediğimiz şarkılarda kendimize döneriz. İçsel huzurumuz artar. Evrenden bir parça olduğumuzu, sisteme ait olduğumuzu bilişsel olarak hissederiz. Bu da konsantrasyonumuzu artırır.

   Bilinçaltı rahatlama müziği hastaların iyileşme sürecini hızlandırır. Endorfin üretimine yardımcı olarak hastanın acı hissini azaltır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Kaygılarımızı ve endişelerimizi besleyen yorucu düşüncelerin zihinden atılımına yardımcı olur. Beyin işleyişini geliştirerek matematiksel performansın artırımını sağlar. Bilinçaltı temizleme müzikleri sayesinde beyindeki iki yarım küre arasındaki bağlantı gelişir ve nöronlar arası iletişim artar.

   Bilinçaltı rahatlama müziği tansiyonu düşürür ve kalp ritmini yavaşlatır. Aritminin azalmasını sağlar ve sakin hissettirir. Hem beden sağlığı için hem ruh sağlığı için dinlenmesinde büyük yarar vardır.

One thought on “Bilinçaltı Rahatlama Müziği

  • 29 Eylül 2020 tarihinde, saat 13:58
    Permalink

    Bu güzel paylaşım için teşekkürler

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: